MNAJB
MAGYAR NŐI AMATŐR JÉGKORONG BAJNOKSÁG
Szabályzat a 2011-2012 idényre
Résztvevők: Bármelyik egyesület, csapat, baráti társaság – akár egyesületi bejegyzés nélkül is.
A bajnokság célja : olyan játéklehetőség biztosítása szervezett formában, amelyben azok az amatőr női játékosok is részt tudnak venni, akik kevesebb időt tudnak a sportolásra fordítani és azok a csapatok is játéklehetőséghez jutnak, amely csapatoknak létszám gondjai vannak, vagy egyéb okból, pl. anyagi nehézségek, a szabályok adta keretek miatt nem tudnak vagy nem kívánnak részt venni a női OB I bajnokság küzdelmeiben, vagy nem rendelkeznek hivatalos egyesületi kerettel.
A 2011-2012 évi bajnokságba az alábbi csapatok nevezése várható. A csapatok nevezéséről és felvételéről az MNAJB bajnokságba a jelentkező csapatok 1-1 képviselőjéből kialakított MNAJB Elnökség dönt, szavazással.
Az MNAJB bajnokságba várható csapatok :
Angels NJSE
Szfhv.-i Vadmacskák
Miskolci Démonok
ESMTK Jégmadarak
Játékszabályok :
I. Elnökség
1. A bajnokság kiírásáról és egyéb fontos kérdésekről ( fegyelmi, eltiltások stb. ) az MNAJB Elnöksége dönt, melyben csapatok által delegált 1-1 fő képviselőnek van szavazati joga. A képviselő és 1 vagy 2 helyettesének nevét a nevezési lapon rögzíteni kell. Csak a megnevezett képviselők rendelkeznek szavazati joggal. A szavazás nyíltan történik, akkor érvényes, ha a csapatok képviselőinek legalább fele szavaz és a szavazatok legalább fele + 1 teszi eredményessé a döntést. Szavazni telefonon vagy emailben is lehet, a telefonon történő szavazásról feljegyzést kell készíteni. Szavazategyenlőség esetén a Versenybíróság megbízott vezetőjének szavazata a döntő. Szavazás esetén csak igen és nem szavazat lehet, tartózkodásra lehetőség nincs. A Bajnokság központja a Pesterzsébet Jégcsarnokban lesz, ahol a bajnokság és a csapatok nyilvántartása, a befizetett nevezési díj elszámolása megtekinthető.
2. Az Elnökség, döntéseiről írásban tájékoztatja az érintett csapatot, csapatokat. A döntésnél hivatkozni kell az Elnökség szavazására és annak arányára.
3. A szabályzatot a bajnokság befejezésétől a következő bajnokság nevezési határidejéig lehet módosítani, de lehetőleg a nevezési határidő lejárta előtt legalább 8 nappal határozattal le kell zárni és véglegesíteni kell, hogy a nevező csapatok a nevezésüket úgy tudják leadni, hogy tisztában legyenek a bajnokság konkrét szabályaival. A szabályzatot a nevezési határidőtől kezdődően a bajnokság befejezéséig módosítani nem lehet. Az újonnan felvételt nyert tag csapatoknak szavazati joga a nevezési határidő lejártától kezdődik.
II. Versenybíróság és játékvezetők
1. A Versenybíróság 1 Elnökből és 2 tagból áll. A VB Elnök és a tagok versenybírói igazolvánnyal és vizsgával rendelkező, csapatoktól független személyek.
A megbízatás a csapatok felkérése alapján az idény végéig szól. Minden évben az idény előtt újra kell javaslatot tenni az Elnökre. A két tagot az Elnök kéri fel és a tagok nevét közli a csapatokkal is. A vitás kérdéseket, szabályértelmezéseket, fegyelmi büntetéseket és esetleges joghézagokat ezentúl a Versenybíróság Elnöke bírálja el és ő dönt arról, hogy a Versenybíróság 2 tagját bevonja e szavazásra, vagy a szabály egyértelmű az adott esetre és nincs szükség a Versenybíróság döntésére. A Versenybíróság döntése kötelező minden csapatra nézve, fellebbezésnek helye nincs.
2. A játékvezetőket a MNAJB Elnöksége által ennek szervezésére felkért játékvezető szervezi a mérkőzésekre. Kiértesítéséről a MNAJB szervezője köteles gondoskodni a csapatok által időben, a szabályzat szerint leadott értesítések alapján.
III. Mérkőzések
1. A bajnokság alapvetően az IIHF szabályai szerint kerül lebonyolitásra. A mérkőzésekre minimum 2 óra játékidőt kell biztosítani, 10 perc bemelegítéssel, 3x15 perc tiszta játékidővel, az első szünetben 10 perc jégkészítéssel, a második szünetben 5 perc pihenővel rendeződnek Ettől eltérni, csak a két csapatvezető megállapodása esetében lehet. Később emiatt óvásnak nincs helye. Amennyiben a hazai csapatnak a jégidő lehetőség engedi (olcsóbb jég vagy kihasználatlan pálya), akkor lehet 3x20 perc nettó játékidővel rendezni a mérkőzést.
A büntetések ideje: Az IIHF szabályai szerint.
a. kisbüntetés 2 perc
b. nagybüntetés 5 perc
c. fegyelmi büntetés 10 perc
2. A bajnoki mérkőzéseket lehetőleg 2, de minimum 1 játékvezető közreműködésével kell lejátszani. A két csapat közös megegyezése alapján - amit a mérkőzés előtt a jegyzőkönyvben írásban kell rögzíteni – egy vagy több kinevezett játékvezető(k) is levezethetik a mérkőzést, de később óvni emiatt nem lehet. A versenybíróságnak minimum 3 főből kell állni, közülük legalább az egyiknek érvényes versenybírói igazolvánnyal kell rendelkezni, ez alól kivétel, ha mindkét csapat beleegyezik hogy versenybírói igazolvány nélkül működjön közre a versenybíróság összes tagja. A bajnokság 3. és 1. helyét eldöntő mérkőzéseken kötelező a 4 zsűritag és a 2 játékvezető közreműködése.
3. A mérkőzésekre vinni kell a csapat bajnoki nevezési lapjának másolatát, az adott mérkőzés nevezési lapját, valamint az adott mérkőzésen szereplő játékosok adatlapját, rajta ill. vele a fényképes igazolvány másolattal. Ezeket a mérkőzés előtt legalább ½ órával le kell adni a Versenybíróságnak a csapatot terhelő zsűri-orvos-játékvezető költségekkel együtt. A mérkőzésekről az egyéb jégkorong mérkőzéseken megszokott jegyzőkönyvet kell vezetni. A nevezési lapon minimum 7 játékosnak és 1 kapusnak kell szerepelni, ill. beöltözve megkezdeni a mérkőzést. Amennyiben a létszám 5 mezőnyjátékosra csökken, a mérkőzést be kell szüntetni. Kapus sérülése esetén 7 mezőnyjátékossal még be lehet fejezni a megkezdett mérkőzést, ebben az esetben a kapus helyett mezőnyjátékos szerepelhet. Az új kapus beöltözésére 10 perc várakozási idő van.
4. Bajnoki mérkőzéseken orvosról a pályaválasztó csapat köteles gondoskodni. Az orvos kötelessége, hogy a mérkőzés jegyzőkönyvét aláírásával ellássa. Orvosi teendőket a mérkőzés jegyzőkönyvében szereplő játékos nem láthatja el. Orvos nélkül a mérkőzést edzőmérkőzés jelleggel le lehet játszani, de a vendég csapat automatikusan 5-0 eredménnyel nyertesként kerül a jegyzőkönyvbe. Orvos helyett megfelelő végzettséggel és erről szóló igazolvánnyal rendelkező mentős szakápoló is elláthatja az orvosi teendőket.
5. Tekintettel arra, hogy női bajnokságról van szó, ahol többnyire amatőr, kevésbé képzett női játékosok szerepelnek, kerülni kell a durva test játékot, erre a csapatok vezetői hívják fel játékosaik figyelmét, egyébként a játékvezetők az IIHF női szabályait alkalmazzák a szabálytalanságokra.
6. A bajnoki mérkőzések sorsolását - kivételesen irányított sorsolását –, a csapatok kéréseit figyelembe véve készítjük el. A bajnokság maximum 15 mérkőzéssel kerül lebonyolításra csapatonként. A bajnokságot október 1.-én indul, és április 29.-ig tart.
7. A sorsolásban megadott fordulók mérkőzései, attól az időponttól számítanak kiírt mérkőzésnek, amikortól a csapatok a mérkőzés helyéről és időpontjáról megállapodtak. Az egyes fordulok lebonyolítására 2 hét van, amikor a rendező csapatnak kell megfelelő időpontot találnia, amelyet közöl az ellenféllel, és a vesenybíróságnak.
8. A sorsolásban kiírt mérkőzés megrendezése előtt legalább 6 munkanappal, a rendező csapatnak írásban (pl. faxban vagy e-mailben) ajánlatot kell küldenie a vendégcsapat részére. A rendező csapatnak az írásos ajánlatban először egy elfogadható időpontot kell felajánlania. Amennyiben a vendégcsapatnak a felajánlott időpont nem felel meg, úgy egy második időpontot is köteles felajánlani a rendező csapat. A két felajánlott időpont közül, legalább az egyik időpontnak szombatra vagy vasárnapra kell esnie. A vendégcsapatnak az ajánlat elküldését követő 24 órán belül, írásban kell választ adnia, hogy melyik időpontot fogadja el. Amennyiben a vendégcsapat nem válaszol vagy késve válaszol és emiatt a rendező csapatnak költsége keletkezik, azt a vendég csapatnak ki kell fizetni. A rendezőcsapatnak a leegyeztetett időpontról azonnal értesítenie kell a bíróküldést intéző személyt.
Elfogadható időpontnak, a következő kezdési időpontok számítanak:
A. Amennyiben a vendégcsapat 100 km-nél messzebbről érkezik:
a) hétfő-csütörtök 19-21 óra közötti kezdési időpont
b) péntek 19-21 óra közötti kezdési időpont
c) szombat 11-21 óra közötti kezdési időpont
d) vasárnap: 11-19 óra közötti kezdési időpont
B. Amennyiben a vendégcsapat 100 km-nél közelebbről érkezik:
a) hétfő-csütörtök 18-21 óra közötti kezdési időpont
b) péntek 18-21 óra közötti kezdési időpont
c) szombat 10-21 óra közötti kezdési időpont
d) vasárnap: 10-20 óra közötti kezdési időpont
A fent említett időpontoktól a csapatok bármikor eltérhetnek, amennyiben más időpontról közösen megállapodnak, és ezt írásban rögzítik.
9. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, és a rendezőcsapat a (5) és (6) előírásai alapján adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, de a másik csapat ezeket (ezt) nem fogadta el, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (rendezőcsapatot) illeti meg, kivéve, ha a két csapat írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.
10. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, mert a rendezőcsapat a (5) és (6) előírásai alapján írásban nem adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (vendégcsapatot) illeti meg kivéve, ha a két csapat írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.
A halasztott mérkőzést legkésőbb az Alapszakasz végéig, illetve az adott Középszakasz befejezéséig pótolni kell és le kell játszani. A mennyiben erre nem kerül sor, a 9. és 10. pont szerinti csapatot illeti a győzelem.
Amennyiben egy csapat önhibájából két mérkőzést nem tud megrendezni, vagy azon nem tud kiállni, vagy azt lemondja, a bajnokságból kizárásra kerül és a következő szezonban csak a többi csapat szavazásával vehet újra részt.
11. Amennyiben a rendezőcsapat nem képes legalább 2 óra jégidőt biztosítani és a csapatvezetők nem tudtak megállapodni, úgy a mérkőzést elmaradt mérkőzésnek kell minősíteni. A csapatoknak egy új időpontban kell megegyezniük és a vétkes csapat köteles a vétlen csapatnak a mérkőzéssel kapcsolatosan felmerült költségeit, pl. az utazási költségeket megtéríteni.
IV. A bajnokság eredményeinek megállapítása
1. A bajnokság végeredményét a pontszámok határozzák meg aszerint hogy az adott bajnokságban van hosszabbítás-büntetők vagy sem. (győzelem=3 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött győzelem = 2 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött vereség = 1 pont, vereség=0 pont. A 2011-2012 MNAJB bajnokságában van döntetlen.
2. A csapatok sorrendjét a megszerzett pontok alapján állapítják meg. Pontegyenlőség esetén, két vagy több csapatnál a sorrendet az alábbiak szerint kell megállapítani:
a. ahol két vagy több csapatnak pontegyenlősége van, sorrendjüket az egymás elleni mérkőzésük eredménye alapján kell megállapítani.
b. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, azt kell vizsgálni először, melyik csapat nyert rendes játékidőben, és melyik hosszabbítással ill. büntetőkkel
c. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, a gólokat kell vizsgálni, ahol először az egymás elleni mérkőzés gólkülönbsége állapítja meg a helyezéseket.
d. ha továbbra is fennáll az egyenlőség, akkor az ugyanazon ellenfelekkel lejátszott összes mérkőzések gólkülönbségét kell venni.
e. további egyenlőség esetén az ugyanazon ellenfelekkel játszott összes mérkőzések gólarányát kell figyelembe venni.
f. további egyenlőség esetén sorsolás dönti el a csapatok közötti sorrendet.
3. Amennyiben a mérkőzés bármilyen, csapatoknak fel nem róható okból félbeszakad vagy egyik csapat létszáma a meghatározottak alá csökken, és a mérkőzés a játékidő felén túljutott, azt a pályán elért eredménnyel kell igazolni és a mérkőzést nem kell újra játszani.
V. Nevezés
1. A bajnokságban mindenki a saját felelősségére vesz részt, esetleges balesetért sem a jégcsarnokok üzemeltetőjét, sem a szervezőket nem terheli felelősség. A mérkőzéseken a sportorvosi igazolás nem kötelező, az edzők saját megnyugtatásukra illetve védelmükre kötelezhetik játékosaikat a sportorvosik beszerzésére. A játékosok az Egyéni nevezési lapon nyilatkozatban aláírásukkal vállalják, hogy a bajnokságban saját felelősségükre vesznek részt. 18 év alattinál a szülő aláírása is kötelező.
2. A csapat nevezési lapon az említett nyilatkozat mellett az aláírásával igazolja minden játékosa nevét, születési adatait, anyja nevét, állampolgárságát, lakcímét, valamint azt, hogy az amatőr bajnokság időszakában be van nevezve az MJSZ által szervezett OB I bajnokság vagy más külföldi első osztályú bajnokság női csapatának bajnoki rajtlistáján.
3. A nevezési laphoz csatolni kell minden játékosról 1 db adatlapot, mellékelve 1 db fényképes igazolvány másolatot, melyen a fénykép felismerhető és az alapján a játékos adott esetben azonosítható ( amennyiben a fénymásolat nem felismerhető, fényképet kell mellékelni vagy megküldeni emailben )
4. A nevezési lapból és a játékosok adatlapjáról és fényképéről másolat készül, mely az MNAJB bajnokság központjában kerül elhelyezésre.
5. A nevezési díj csapatonként 30.000.-Ft. A nevezési díjak a díjazásra ( 4-5 db bajnoki kupa, 25-25 db arany, ezüst és bronzérem, további 25-25 db emléklap vagy emlékérem, Gólkirály díj, Legjobb kapus díj, Legjobb csatár díj, Legjobb hátvéd díj és a Fai Play díj) lesznek fordítva. A nevezési díj egyben kaució is, melyből esetlegesen levonásra kerülhet meg nem jelenés miatti rendezési költség fele, melyet az érintett csapatnak haladéktalanul , 8 napon belül be kell fizetni. Be nem fizetés esetén a csapat kizárásra kerül a bajnokságból. A fel nem használt nevezési díj a döntő napján a mérkőzések költségeit csökkentik.
Ezen kívül a bajnokság szervezőjének 500.-Ft / fő egyéni, valamint mérkőzésenként a hazai csapatnak 1500.-Ft / mérkőzés adminisztrációs díjat kell fizetni, melyből 500.-Ft a bajnokság szervezőjének díja, 500.-Ft a játékvezető szervező költségtérítése, 500.-Ft az MNAJB Versenybíróságának költségtérítése. A mérkőzések költségeit a hazai csapat állja minden esetben. A döntő napján megosztott költséggel kerülnek megrendezésre a mérkőzések.
A különdíjak megállapítása :
Legjobb kapus : védett perc / kapott gól eredménye alapján az első 3 kapusból a csapatok vezetőinek szavazatai alapján
Gólkirály : a legtöbb gólt szerző játékos
Legjobb csatár . a kanadai táblázat első helyezett játékosa, amennyiben ugyan az mint a gólkirály, akkor a kanadai táblázat második helyezett játékosa
Legjobb hátvéd : a csapatok vezetőinek szavazatai alapján
Fair play díj : kiállítás / mérkőzés eredménye alapján a legsportszerűbb csapat
6. Nevezési határidő : 2011 szeptember 15. A szervezők 2011 szeptember 16.-ig véglegesítik a résztvevő csapatok listáját. Utólagos nevezésre csak a MNAJB Elnökségének szavazása mellett van lehetőség, legkésőbb 2011 szeptember 30.-ig. A név szerinti Rajtlista leadási határideje 2011 szeptember 23., ahol minimálisan 8 főt kell leadni. Mérkőzésen csak a rajtlistán leadott játékos játszhat, a lista leadásától számított 9. napon ( első nap a leadás napja).
7. A magyar női OB I csapatai nem nevezhetnek a MNAJB küzdelmeire. Külföldi női csapat is indulhat a bajnokságban, amennyiben játékosai nem lépnek pályára országuk OB I-es női bajnokságában. A nevezést ezen felül az Elnökség indokolt esetben más ok miatt is megtagadhatja. Erről az érintett csapatot az Elnökség írásban tájékoztatja.
VI. Fegyelmi
1. Minden csapat elfogadja a játékvezető döntését, reklamációt csak a csapatkapitány vagy alkapitányok tehetnek, a játékvezetők, a versenybíróság vagy az orvos szóbeli sértegetése véglegese fegyelmi büntetést jelent, fizikai bántalmazása a játékos végleges kiállítását és egyben a bajnokságból történő végleges kitiltását jelenti. Egyéb esetben a végleges kiállítással sújtott játékos nem játszhat csapata soron következő két mérkőzésén, a sorsolás sorrendjétől függetlenül. Kirívó kiállítási ok esetén, amennyiben az eseménynaplóban is rögzítésre kerül, az Elnökség szavazása alapján több mérkőzésre is, vagy az egész bajnokságra, esetleg több évre ill. véglegesen is szólhat az eltiltás. Verekedés kezdeményezéséért első esetben 2 mérkőzéses eltiltás jár, kivéve ha a Versenybíróság nem határoz meg súlyosabb büntetést. Második esetben 5 mérkőzéses eltiltás jár, szándékos sérülés okozása esetén automatikusan kizárás a bajnokságból. Harmadik esetben automatikus kizárás jár a bajnokságból.
2. Más bajnokságokban kapott, kirívó fegyelemsértés miatti hosszú, legalább 1 hónapos vagy 4 mérkőzésről szóló eltiltás a MNAJB női bajnokságára is érvényes.
VII. Játékosok :
1. A bajnokságban állampolgárságától függetlenül bárki részt vehet, aki a bajnoki szezonban a 13. életévét betölti, kivéve aki nevezve van a magyar vagy bármelyik külföldi női OB I bajnokságába. Ez alól kivételek a kapusok.
Ezt a tényt a benevező játékos aláírásával igazolja. Amennyiben bárkiről ennek ellenkezője derül ki, az összes mérkőzés, melyen szerepelt, az ellenfél részére utólag 5-0 eredménnyel kerül igazolásra.
A magyar játékosok múltját lehetőség szerint ellenőrizni kell a MJSZ nyilvántartásában. Információ hiányában a játékos nyilatkozatát kell elfogadni mindaddig, míg annak ellenkezője nem bizonyítható. A játékosok szabadon játszhatnak más férfi vagy női utánpótlás vagy amatőr bajnokságban, amennyiben viszont pályára lépnek magyar vagy külföldi OB I női bajnoki mérkőzésen, a MNAJB női bajnokságban elveszítik a játékjogukat.
2. Sportorvosi ajánlott, de nem szükséges, ennek hiányában minden játékos nyilatkozik és aláírásával igazolja, hogy saját felelősségére vesz részt a bajnokságban. A 18 év alattiaknak az egyéni nevezési lapját és nyilatkozatát a szülőnek is alá kell írnia, e nélkül nem játszhat mérkőzésen. Ajánlott a játékosok részére valamilyen egyéni sport biztosítás megkötése, azonban ezek hiánya nem kizáró ok.
3. A mérkőzésen szereplő játékosoknak számmal ellátott mezt kell viselni, e nélkül nem játszhatnak ( kivétel kapusok ahol elegendő a mez színével megkülönböztetni és ezt a színt, több kapusnál színeket írni a nevezési lapra )
4. A védőfelszereléseknek meg kell felelni az IIHF szabályainak, ezzel együtt tehát minden játékosnak kötelező a rács vagy teljes plexi, 18 éves kor alatt a nyakvédő viselése.
VIII. Átigazolás :